Wypad w Beskidy – co wziąć ze sobą na wyprawę i jak zaplanować wędrówkę?

Na południu Polski u dołu województwa śląskiego znajdują się Beskidy. Są to idealne góry na pierwsze wyprawy. Sprzyja temu wiele czynników, o których mówimy w naszym artykule.

Dojazd i trasa

W przypadku części tras, można na ich początek podjechać pociągiem (jadącym na przykład z Katowic) w pobliże szczytu. Tak jest w przypadku idealnej na pierwsze wyprawy Magurki w pobliżu Bielska-Białej (jest niska, a na górze znajdziemy schronisko). W niektóre miejsca lepiej się wybrać autobusem, lub samochodem i zostawić go na parkingu. Układ szlaków (z reguły są dobrze oznaczone) pozwala na robienie tzw. pętli.

Ubiór

Po pierwsze: buty przeznaczone do wycieczek górskich. Dają one odpowiednia przyczepność, a część z nich chroni kostkę przed urazami. Dzięki grubej podeszwie stopa się nie męczy przy chodzeniu po kamienistych ścieżkach.

Warto wziąć ze sobą także koszulkę na zmianę (jeśli idziemy na jeden dzień, w innych przypadkach odpowiednią do sytuacji i długości pobytu liczbę ubrań). Na szczycie potrafi mocno wiać, a po ściągnięciu plecaka, T-shirt może być mokry z potu od strony pleców. Co do koszulek – przy dłuższych wyprawach i w zimniejsze miesiące, świetnie radzą sobie ubrania i bielizna termoaktywna. Szybko schnie, utrzymuje ciepło i nie waży zbyt dużo.

Noclegi

Wielką zaleta Beskidów jest to, że możemy pójść na kilkudniową wędrówkę chodząc od schroniska do schroniska. W górach występują także chaty studenckie (w nich gotujemy sobie sami). Warto jednak, abyśmy zadzwonili wcześniej i zarezerwowali miejsca. W przeciwnym wypadku może się okazać, że ich zabraknie i będziemy musieli zejść do miejscowości lub, gdy to niemożliwe, spać na ziemi.

Inne rzeczy, które warto zrobić przed wyjściem:

 • naładować telefon,
 • zainstalować aplikację GOPR-u, zapisać ich numer telefonu,
 • zabrać latarkę,
 • zaopatrzyć się w kurtkę i mapę foliowaną,
 • napisać na forach na facebooku/do właścicieli schronisk/GOPR-u z pytaniem o warunki na szlakach,
 • zadbać o odpowiednią ilość wody/ciepłej herbaty.

Jeden komentarz do “Wypad w Beskidy – co wziąć ze sobą na wyprawę i jak zaplanować wędrówkę?

 • 12 października, 2022 o 10:25 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Wielką zaleta Beskidów jest to, że możemy pójść na kilkudniową wędrówkę chodząc od schroniska do schroniska.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *