ModaZdrowie

Moda – kiedy trend szkodzi zdrowiu?

Niezależnie czy to mężczyzna, czy kobieta – każdy chce się czuć atrakcyjnie i seksownie. Niestety niektóre trendy, który cyklicznie pojawiają się w modzie, nie służą naszemu zdrowiu. Co takiego obecnie i dawniej wpływało negatywnie na naszą kondycję? Wybraliśmy kilka przykładów.

Szpilki na każdą okazję?

Symbol seksapilu, kobiecości. Nieodłączny element wielu uniformów biznesowych, strojów wieczorowych i luźnych stylizacji. Co jest w nich złego? Stopa w butach na wysokim obcasie jest nienaturalnie ułożona. Następują obciążenia, których nie ma podczas zwykłego chodu. W dłuższej perspektywie czasowej dadzą nam w kość zwłaszcza buty z wąskim noskiem. Nie bez przyczyny to u kobiet zazwyczaj obserwuje się haluksy. Wspomniany typ butów nie wpływa także dobrze na układ krwionośny (żylaki itp.)

Nie tyle co, ale jak dużo

Nie namawiamy tutaj do nienoszenia butów na wysokim obcasie, ale ich dozowania w odpowiednich ilościach. Może czasem szpilki warto zamienić na koturny lub czółenka na słupku? Jeżeli możemy, to zostawmy w pracy drugą parę na zmianę na niskim obcasie, lub bez niego. Możemy także ubierać inne obuwie do prowadzenia auta, spaceru z psem itp. W zimie kupmy także zwykłą, niepodwyższoną parę botków lub kozaków.

Wróćmy jeszcze na chwilę do szpilek, czółenek itp. – powstał jakiś czas temu pomysł na przeźroczyste, zamknięte obuwie wykonane z plastiku. Nie trzeba chyba mówić o otarciach i zwiększonej potliwości stóp, jaka występuje przy tym typie obuwia.

Nerki i kostki

Obecnie znowu święci triumfy wśród nastolatek moda na krótkie koszulki odkrywające pępek. W przypadku upalnych letnich miesięcy taka „stylówka” nie grozi niczym złym (chyba, że w chłodny wieczór, lub w wietrzny dzień), jednak w okresie przejściowym naraża na przewianie oraz choroby nerek. Nieco niższa temperatura i wiatr zrobią swoje.

Nie tak dawno także obserwowaliśmy wysyp spodni powyżej kostki połączonych ze sneakersami, adidasami i innym obuwiem sportowym. Problemem dla stawów było to, że młodzi ludzie ubierali do nich stopki nawet w zimie. W przypadku kobiet można spróbować założyć rajstopy. Z pomocą przychodzi także moda na długie kolorowe skarpetki (także dla kobiet).