Technologia

Telefony do zadań specjalnych

Czasy, gdy na rynku królowała Nokia 3310 mamy już dawno za sobą. Wielu by jednak dało, aby współczesne telefony wykazywały się podobną wytrzymałością.

Najmocniejsze

Na początek pewne założenie: choć zwykłe telefony komórkowe mają nikły procent udziałów w rynku, to wśród nich znajdziemy największych „twardzieli”. Mniejsza powierzchnia ekranu, brak nastawienia na jakość kolorów (najlepsze wyświetlacze są z reguły bardziej wrażliwe niż klasyczne 256 tysięcy kolorów – technologia), małe skomplikowanie i kształt, który wpływa na wytrzymałość podczas upadku (zbita bryła tzw. cegła vs kafelka smartfona) – to wszystko ma duże znaczenie.

Jeśli pracujemy na budowie, w pyle, wodzie i innych trudnych warunkach, a telefon jest nam potrzebny jedynie do dzwonienia i smsowania, będzie to prawdopodobnie najlepszy wybór. Co więcej – niezbyt drogi (nawet do 200 złotych). Zaletą jest także łatwość obsługi w rękawicach. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie smartfony zwiększyły swoją wytrzymałość, jednak za najlepsze z nich trzeba odpowiednio słono zapłacić.

Smartfony

Podstawowymi normami, które definiują poziom odporności danego telefonu, są normy IP (np. popularna IP68) oraz normy wojskowe (np. MIL-STD 810G) dotyczące upadków, wysokiej temperatury etc.

Na rynku znajdziemy sporo niezbyt drogich pancerniaków, które mają słabe podzespoły. Obecnie 2 pamięci RAM, to o wiele za mało do sprawnego korzystania z telefonu. Także 3 GB nie wyglądają imponująco.

Za wytrzymałość się płaci

Niestety za wytrzymałość trzeba płacić – to, co znajdziemy w zwykłym telefonie za daną cenę, to we wzmocnionym telefonie będzie kosztowało o wiele drożej – nawet kilkaset złotych (jakość wyświetlacza, procesor, pamięć, pamięć ram, aparat).

Wiele marek w Polsce jest kojarzonych właśnie z tego typu sprzętem (Ulefone, Cat, Hammer, Doogee ze swoją serią S), choć i u potentatów znajdziemy także wzmocniony sprzęt (np. smartfony Xcover Samsunga).

Uwaga! Sprawdź przed zakupem

Ważną kwestią jest także to, czy telefon jest jedynie pyło/wodoodporny, czy ma także zwiększoną wytrzymałość obudowy i wyświetlacza. Te ostatnie można porównać wczytując się w specyfikację (np. rodzaj szkła Gorilla Glass). Na różnego rodzaju serwisach znajdziemy także testy wytrzymałościowe konkretnych modeli.

Jeden komentarz do “Telefony do zadań specjalnych

  • Na rynku znajdziemy sporo niezbyt drogich pancerniaków, które mają słabe podzespoły.

Możliwość komentowania została wyłączona.