Uroda

Jak bezpiecznie stosować serum z retinolem? Z czym można je łączyć?

Retinol to bezkonkurencyjny zawodnik w branży kosmetycznej. Redukuje przebarwienia, walczy z trądzikiem, zmniejsza zmarszczki i nadaje skórze promienny wygląd. Stymuluje skórę do naturalnych procesów naprawczych, jednak wiele kobiet narzeka na jego drażniące działanie. Serum z retinolem należy stosować umiejętnie i uważać na połączenia z niektórymi składnikami. Co to oznacza w praktyce?

Co to właściwie jest retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A o wielu zastosowaniach. Rozprawia się ze zmarszczkami, co potwierdza wiele badań klinicznych. Usuwa przebarwienia i jest wykorzystywany w walce z trądzikiem. Działa też złuszczająco, co u niektórych stosujących go kobiet prowadzi do lżejszego lub mocniejszego podrażnienia skóry. W serum z retinolem składnik może występować w czystej postaci – w domowej pielęgnacji jego zawartość zwykle nie przekracza 2%. Łagodniejszym wariantem są kosmetyki z pochodnymi retinolu, czyli retinoidami.

Jak stosować produkty z retinolem? Powoli przyzwyczajaj skórę do jego działania

Wysoka zawartość może podrażniać wrażliwą skórę, dlatego warto zaznajamiać cerę z witaminą A, rozpoczynając od stosowania kremów z niskim stężeniem składnika (na przykład 0,3% w kremie przeciwzmarszczkowym). Naturalną reakcją jest lekkie zaczerwienienie twarzy. Po jakimś czasie, gdy twarz przyzwyczai się do działania kremu o niskim stężeniu, możesz wprowadzić serum z retinolem 1%. Nałóż je wieczorem, poczekaj chwilę, aż się wchłonie i na to zastosuj krem łagodzący. Pamiętaj, że retinol rekomenduje się stosować raczej w wieczornej pielęgnacji, ponieważ może działać fotouczulająco i powodować przebarwienia po zetknięciu z promieniami UV. Dlatego rano bezwzględnie nałóż filtry UV. Z jakimi składnikami wolno łączyć retinol?

Z czym można łączyć serum z retinolem?

Pierwszą grupą są składniki nawilżające, które są niezwykle potrzebne skórze podczas kuracji retinolem. W pierwszych tygodniach cera może reagować podrażnieniami wywołanymi złuszczającymi właściwościami składnika. Aby złagodzić zaczerwienia i przywrócić właściwe nawilżenie, zastosuj kremy z humektantami, takimi jak kwas hialuronowy, aloes, gliceryna, pantenol – substancje będą koiły i łagodziły potencjalne skutki uboczne działania serum z retinolem.

Drugą grupą składników, którą można bezpiecznie łączyć z retinolem, są ceramidy. Działają jak cegiełki uzupełniające ubytki w barierze hydrolipidowej, którą retinol często narusza. Ceramidy regenerują i łagodzą – są nieocenione w przypadku stosowania retinoidów w leczeniu trądziku.

Kolejną wskazaną substancją, którą można bez przeszkód stosować z retinolowym serum jest niacynamid. To inaczej witamina B3, która wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Razem z retinolem rozświetla zmęczoną i ziemistą cerę, nadając jej zdrowy glow.

Z jakimi składnikami nie wolno łączyć retinolu?

Pierwsze zabronione połączenie to retinol i kwasy AHA/BHA. Oba składniki działają złuszczająco i w połączeniu mogą powodować silne podrażnienia. Retinolu nie powinno łączyć się tez z kwasem askorbinowym, czyli witaminą C, ponieważ witamina A ją utleni – zneutralizuje jej działanie. Serum z retinolem warto w takim przypadku stosować wieczorem, a serum z witaminą C rano. Wówczas nie będą sobie wchodzić w paradę.