Ślub konkordatowy – jakich dokumentów potrzebujemy?
Ślub łączy się z wieloma formalnościami. Nic dziwnego – od tego momentu życie przyszłej młodej pary w świetle prawa kościelnego oraz prawa państwowego się zmieni. Zmiany podatkowe, zmiany dot. dziedziczenia, praw odwiedzin, zmiana nazwiska (choć jest niekonieczna, w większości wypadków następuje) – jest tego sporo.
Ślub konkordatowy – potrzebne dokumenty
Aby nie przedłużać, przejdźmy do meritum. Poniżej znajdziecie listę potrzebnych dokumentów potrzebnych do zawarcia ślubu konkordatowego:
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – w nim znajdziemy informację o tym, że dana osoba nie jest obecnie w związku małżeńskim i nie ma przeszkód do zawarcia nowego. W prawie polskim i kościelnym bigamia nie jest dozwolona. Zaświadczenie ważne jest sześć miesięcy od daty wydania. Dawniej termin upływał po trzech miesiącach, dlatego czasem w Internecie znajdziemy stare informacje.
- Zaświadczenie o śmierci współmałżonka (wdowy/wdowcy) – wydawane przez Urząd Stanu Cywilnego. Jest potrzebne przy powtórnym zamążpójściu/ożenieniu się wdowy/wdowca.
- Akt urodzenia – w wersji skróconej. Wydaje go Urząd Stanu Cywilnego.
- Licencja (tylko w części przypadków) – jest to zgoda na ślub poza parafią narzeczonej lub narzeczonego. Dawniej potrzebna także w wypadku parafii, na terenie której mieszkał mężczyzna. Ten dokument wydaje proboszcz.
- Metryka chrztu i świadectwo bierzmowania (od tego drugiego można uzyskać dyspensę) – wydawana przez parafię, gdzie byliśmy chrzczeni. Ważna jest sześć miesięcy od daty wydania. Dawniej było to jedynie trzy miesiące.
- Protokół przedmałżeński – spisywany w parafii, na terenie której chcecie wziąć ślub.
- Dowody osobiste – nie zapomnijcie wziąć ich na ceremonię! Niech pamiętają o nich także świadkowie.
- Potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi – celem zapowiedzi jest ewentualna możliwość poinformowania przez osoby z zewnątrz o przeszkodach małżeńskich. Zapowiedzi muszą być wygłoszone dwa razy (dawniej trzy) i są ważne sześć miesięcy. Istnieje w określonych przypadkach możliwość zwolnienia z zapowiedzi.
- Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, dniu skupienia oraz wizytach w poradni życia rodzinnego – wizyt w poradni powinno być min. trzy.
- Świadectwo ukończenia katechezy – np. świadectwo maturalne z oceną z katechezy
- Zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej.
Cudzoziemcy muszą dostarczyć dokument stwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego.
Cudzoziemcy muszą dostarczyć dokument stwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego.