Dom i ogródITTechnologia

Inteligentny dom – cz. 2

Obecnie jesteśmy w stanie podpiąć do systemów inteligentnego domu większość (jeśli nie wszystkie) wyposażone w odpowiednie moduły sprzęty. Co znajdziemy wśród nich?

W pierwszej części tekstu przedstawiliśmy założenia inteligentnego domu. Wspominaliśmy także o tym, że najlepiej połączyć sterowanie/zarządzanie wszystkimi urządzeniami poprzez jedną (ewentualnie jak najmniejszą liczbę) aplikacji.

Sposób podpięcia

Możemy zdecydować się (oczywiście w zależności od możliwości danego sprzętu) na dwa sposoby podpięcia: albo kablowe, albo poprzez sieć bezprzewodową (Wi-Fi, bluetooth). Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w nowych domach w fazie remontu, lub w starszych pomieszczeniach, które chcemy całościowo odnowić. Jest to koszt (i ingerencja w ściany) – przy przeprowadzce będzie trzeba na nowo podłączać elementy. W zamian mamy stabilniejsze łącze niezależne od działania i ewentualnych błędów routera.

Elementy inteligentnego domu

W inteligentnym domu znajdziemy masę czujników, kamer i urządzeń sterowanych zdalnie. W jaki sposób możemy wykorzystać zdobycze współczesnej technologii? Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Odkurzacze autonomiczne – Same posprzątają naszą podłogę i po skończonej pracy zameldują się w stacji dokującej.
  • Gniazdka – Idealne rozwiązanie dla osób, które boją się, że zostawią podłączone do prądu żelazko. Zdalne odcinanie dopływu prądu da im poczucie bezpieczeństwa.
  • Kamery IP – Przekazują obraz w czasie rzeczywistym poprzez szyfrowane łącze. Mogą wysłać nam alert, kiedy czujniki wykryją ruch.
  • Instalacja CO – Mierzy temperaturę w pomieszczeniach i dostosowuje w nich poziom ciepła do zaprogramowanych wysokości (mogą one się zmieniać w ciągu doby).
  • Piekarniki – Odgrzanie potrawy, aby czekała na nas ciepła, gdy wchodzimy do domu? Nic trudnego.
  • Rolety i okna – Chcemy, aby przed naszym przyjazdem mieszkanie było wywietrzone, ale nie zimne? Aby wnętrze nie było zbytnio nagrzane od promieni słonecznych? Zainwestujmy w sterowane uchylanie okien i opuszczanie rolet.
  • Oświetlenie – Może się załączać pod wpływem ruchu lub delikatnie nas budzić, zwiększając natężenie o danej porze. Ta opcja przyda się także, aby zmylić ewentualnych złodziei podczas wyjazdu (zaprogramowane załączanie sekwencji świateł).
  • Zraszacze ogrodowe – Podczas wyjazdów oraz na co dzień zadbają o nasz trawnik.

2 komentarze do “Inteligentny dom – cz. 2

Możliwość komentowania została wyłączona.