ITTechnologiaZdrowie

Myszki komputerowe a zespół cieśni nadgarstka

Do choroby zawodowej osób pracujących przy komputerze, możemy zaliczyć zespół cieśni nadgarstka. Narażeni na niego są informatycy, sekretarki, pracownicy biurowi, ale także kasjerki i fryzjerki. Czym się charakteryzuje zespół cieśni i jak zmiana myszki komputerowej może nam pomóc?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Jeżeli dużo pracujemy dłońmi, może się okazać, że w z czasem pojawia się ucisk nerwu pośrodkowego nadgarstka. Biegnie on od wewnętrznej strony ręki.

Początkowo zmiany zwyrodnieniowe objawiają się najczęściej w nocy. Następuje mrowienie i osłabienie siły palców (szczególnie gdy chcemy coś chwycić jakby szczypcami). Najczęściej zespół cieśni mocniej dotyka ręki, która jest dominująca. Według statystyk także częściej mają z nim problem kobiety.

Leczenie

Leczenie dotyczy przede wszystkim rehabilitacji. Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, możemy zatrzymać i uleczyć postępujące schorzenie. W przypadku zbyt późnej reakcji niestety część zmian może być nieodwracalna. Do leczenia zaliczamy także operację polegającą na przecięciu struktur w obrębie nadgarstka, aby uwolnić nerw z ucisku.

Co z tą myszką?

Tutaj dochodzimy do ukazanego się w tytule wątku myszek  komputerowych. Specyficzne ułożenie ręki bardzo obciąża nadgarstek. Podkładki z gąbką nieco pomagają, ale jeżeli często korzystamy z komputera jest to niewystarczające.

O ile nie jesteśmy członkami drużyny E-sportowej możemy zastanowić się nad zakupem myszki całkowicie zmieniającej ułożenie ręki. W przypadku zwykłego „gryzonia” dłoń jest ułożona poziomo względem blatu biurka. Odmienny pomysł zastosowano w myszkach ergonomicznych. W nich to dłoń ustawiona jest pionowo. Nieco przypominają one w wyglądzie joystick. Takie ułożenie odciąża nadgarstek i sprawia, że dłoń jest w bardziej naturalnej pozycji podczas prac.

Mimo tego, że myszki ergonomiczne są wyraźnie droższe od ich zwykłych odpowiedników, warto zainwestować w tego typu sprzęt. W końcu nasze zdrowie (oraz komfort) jest bezcenne.