Czym jest ściana oddzielenia pożarowego i jakie jest jej przeznaczenie?
Osoby, zajmujące się projektowaniem budynków biurowych i usługowych, przykładają wielką wagę do zapewnienia wygody ich eksploatacji oraz do optymalnego rozplanowania ich powierzchni. Równie ważna jest jednak problematyka, związana z bezpieczeństwem osób, które w danej przestrzeni będą przebywać – klientów i pracowników. Niezwykle istotną kwestią jest na przykład zabezpieczenie przed ogniem. Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań, umożliwiających osiągnięcie tego celu, jest ściana oddzielenia pożarowego. Czym jest ten element konstrukcyjny i jakie jest jego przeznaczenie?
Ściana oddzielenia pożarowego – podstawowe informacje
Podstawowym zadaniem, jakie spełnić ma ściana oddzielenia pożarowego, jest zmniejszenie prędkości, z jaką ogień może rozprzestrzeniać się w konkretnym wnętrzu. Celem tej konstrukcji nie jest przy tym zapobieganie rozwojowi pożaru, lecz jedynie czasowe ograniczenie go do ściśle określonych segmentów budynku. Nowoczesna ściana przeciwpożarowa jest bowiem elementem, który dzieli go na strefy.
Mają one – dzięki szczelności – spowolnić rozwój pożaru, tak, by możliwa była interwencja odpowiednich służb oraz ewakuacja z danego wnętrza zagrożonych żywiołem osób. Czas, na jaki powinien zostać zatrzymany na tej barierze ogień, jak i sposób budowy tego typu elementów konstrukcyjnych – wszystko to regulują szczegółowo normy i przepisy budowlane. W praktyce wiele zależy zarówno od rodzaju budynku, w którym ma znaleźć się ściana oddzielenia pożarowego, jak i od jego wielkości czy ilości kondygnacji.
Szklana ściana przeciwpożarowa – ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne
Projektanci muszą mieć na uwadze fakt, że ściana przeciwpożarowa powinna być elementem każdego praktycznie budynku (wyjątkiem, przewidzianym przez polskie prawo, są domy jednorodzinne). Konstrukcje tego typu muszą więc być instalowane zarówno w biurowcach, jak i w halach magazynowych lub przemysłowych czy w budynkach użyteczności publicznej.
Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że ściana oddzielenia pożarowego może być zbudowana z różnorodnych materiałów. Nie muszą być one przy tym całkowicie niepalne lub odporne na ogień. Przykładem nowatorskiego podejścia do tej konstrukcji jest wykonanie jej ze szkła. Rozwiązanie takie, oferowane na przykład przez interfit.pl, ma kilka podstawowych zalet.
Przede wszystkim zbudowana z tego materiału ściana oddzielenia pożarowego jest nie tylko elementem zapewniającym bezpieczeństwo – jej nowoczesny wygląd może być też prawdziwą ozdobą biura lub innego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Jest ona przy tym dźwiękoszczelna, dzięki czemu pozwala na znaczące zwiększenie komfortu osób, przebywających w danym wnętrzu.
Z tego powodu rozwiązanie to jest chętnie stosowane przede wszystkim w lokalach biurowych, pozwala bowiem na uzyskanie wysokiego komfortu pracy zatrudnionych w nich osób, a co za tym idzie – wpływa na wzrost ich wydajności. Szklana ściana przeciwpożarowa może też stać się – w ramach takiego wnętrza – elementem dźwiękoszczelnego pomieszczenia konferencyjnego lub sali szkoleń.